Komputery przemysłowe - najnowsze trendy technologiczne

Komputery przemysłoweKomputery przemysłowe, jak sama nazwa wskazuje, dedykowane są głównie do użycia w aplikacjach przemysłowych, chociaż z dnia na dzień zastosowanie tych urządzeń, bardzo szybko się rozrasta o różnorodne branże.

Ich główne cechy funkcjonalne oraz możliwość stabilnej pracy nawet w najtrudniejszych warunkach środowiskowych sprawiły, że nowoczesny komputer przemysłowy może być śmiało wykorzystywany w energetyce, transporcie, medycynie, a nawet wojsku. Bardzo duża liczba zastosowań komputerów przemysłowych sprawiła, że na naszym rynku bardzo szybko powstało wiele rozmaitych rodzajów tytułowych urządzeń.

Dla kogo są komputery przemysłowe?

Współczesne komputery przemysłowe, to tak naprawdę grupa produktów, która powszechnie wykorzystywana jest w wielu różnych branżach, które nie są w żaden sposób ze sobą spokrewnione. Największą popularnością sprzęt tego typu cieszy się w przemyśle maszynowym, procesowym, logistyce, energetyce oraz wspomnianym już wcześniej wojsku. Na ogromne zastosowanie nowoczesnych komputerów przemysłowych, składa się tak naprawdę bardzo duża mnogość rozmaitych standardów oraz ogromna liczba dostępnych na rynku producentów. Pod hasłem komputery przemysłowe kryją się tak naprawdę: płyty główne oraz karty procesorowe, komputer panelowy, małe systemy wbudowane i komputery określane mianem Box PC, które w naszym kraju cieszą się ogromnym zainteresowaniem zarówno wśród dużych jak i niewielkich firm.

Najważniejsze podzespoły komputerów przemysłowych

Jak łatwo się domyśleć podstawą konstrukcji większości komputerów przemysłowych są oczywiści płyty główne, które są sercem również tradycyjnych komputerów. Płyty główne umożliwiają nam wykorzystanie wielu różnych procesorów, kart rozszerzeń, pamięci RAM, czy wielu innych podzespołów. Na rynku najpopularniejsze są obecnie płyty główne w standardach ATX, chociaż coraz większym zainteresowaniem cieszą się również zdecydowanie mniejsze formaty Nano-ITX lub Pico-ITX. Płyty główne w komputerach przemysłowych charakteryzują się podwyższoną odpornością na uszkodzenia fizyczne i działania środowiska. Płyty główne do komputerów przemysłowych posiadają również zwiększoną liczbę interfejsów wejścia/wyjścia.

Obecne trendy komputerów przemysłowych

Poprzednie lata były okresem, w którym na ogromnym znaczeniu zyskały przede wszystkim rozwiązania mobilne i miniaturowe. Rekordy popularności bił zwłaszcza monitor dotykowy, który znalazł zastosowanie nie tylko w komputerach przemysłowych, ale również i w komputerach dla użytkowników domowych. Według specjalistów z rynku IT w najbliższych latach dalej na popularności zyskiwać będą komputery przemysłowe, które charakteryzują się niewielkimi wymiarami oraz pracą bezwentylatorową. W najbliższych latach coraz bardziej na wartości zyskiwać będą również systemy 64-bitowe, które pomimo tego, że nie są rozwiązaniami nowymi, to w dalszym ciągu cieszą się stosunkowo niewielkim zainteresowaniem. Dzięki rozszerzeniu zestawu instrukcji x86, użytkownicy otrzymają sprzęt z oprogramowaniem, które operować będzie mogło na bardzo dużych ilościach danych i co najważniejsze zwiększona zostanie również przestrzeń adresowa.