Jakiego języka warto się uczyć?

Jakiego języka warto się uczyć?Współczesna lingua franca, czyli język angielski przestał dziś wystarczać na rynku pracy, w biznesie czy polityce. Jego znajomość nie jest już wysoko ceniona, ponieważ w stopniu podstawowym, umożliwiającym komunikację, opanowała go spora część społeczeństwa.

Około 18% Polaków powyżej 15 roku życia przyznaje się do jego znajomości, choć trzeba pamiętać, że od kilku dobrych lat angielski nauczany jest od poziomu przedszkola. Rośnie nam więc pokolenie, które nie będzie miało problemu z porozumiewaniem się z anglojęzycznymi obywatelami świata.

To jedna z przyczyn, dla której coraz więcej osób decyduje się na naukę nowego języka bądź przypomnienie tego, z którym miało się już kiedyś do czynienia. Oprócz angielskiego Polacy mówią także po rosyjsku (12%) i niemiecku (13%). W ostatnich latach popularny stał się hiszpański, ale także języki orientalne - japoński czy chiński.

Kryterium w wyborze języka do nauki?

Na pewno jego przydatnością i możliwością wykorzystania w praktyce, choćby w pracy. Nadal jest spore zapotrzebowanie na polskich pracowników w krajach niemieckojęzycznych, zwłaszcza w sektorach takich jak: opieka medyczna czy budownictwo. Za przyszłościowe uchodzą też języki skandynawskie, wciąż bowiem kusi dobrobyt krajów z północy Europy plasujących się na pierwszych miejscach rankingów na najwyższy poziom życia. Korzyści ekonomiczne to jednak nie jedyny aspekt, którym powinniśmy się kierować, podejmując decyzję o nauce.

Opanować język w stopniu dobrym i dobić do poziomu przynajmniej średniozaawansowanego wcale nie jest łatwo, dlatego najlepiej uczyć się takiego języka, który najbardziej się nam podoba. Zachwyca nas jego brzmienie, jesteśmy oczarowani kulturą kraju, w którym mówi się danym językiem, interesujemy się historią tego regionu itp. To znacznie uprzyjemni naukę i sprawi, że będziemy mogli wykorzystywać nasze kompetencje na różnych polach. Innym ważnym kryterium w wyborze języka do nauki jest jego niszowość. Zastanawiasz się, po co ci znajomość węgierskiego, arabskiego czy portugalskiego? Jeśli tylko nauka języków obcych sprawia ci przyjemność, warto zainwestować właśnie w mało popularny język.

To nie tylko dobrze wygląda w CV i świadczy o ambitności człowieka, jego otwartości i odwadze w podejmowaniu trudniejszych wyzwań, lecz przede wszystkim zwiększa szanse na rynku pracy. Prężnie rozwijające się korporacje często poszukują do działów HR lub księgowości osób ze znajomością nietypowych języków. Podobne potrzeby zgłaszają w ofertach pracy biura tłumaczeniowe. Niezależnie od tego, na jaki język się zdecydujesz, ważne, by opanować go dobrze. To wpływa zarówno na rozwój osobisty, jak i otwiera przed nami nowe możliwości zawodowe.