Fotografia w Internecie

Fotografia w InternecieInternet to nowoczesne medium, pozwalające na jeszcze szybszy dostęp do informacji. Mimo iż większość z nas dorastała bez Internetu, dziś trudno nam wyobrazić sobie codzienność bez dostępu do sieci.

Dla wielu Internet jest miejscem i narzędziem pracy. Rozwinęła się bowiem nowa forma zatrudniania, a mianowicie telepraca, czy praca zdalna, wykonywana z każdego miejsca na świecie.

Osoby uprawiające wolne zawody, takie jak informatyk, grafik, programista, copywriter czy tłumacz, mogą zdecydować się na freelancing, będący obecnie bardzo modną formą zarabiania pieniędzy.

Internet to nie tylko miejsce wykształcania się nowego sposobu zatrudnienia, ale również nowych społeczności i nowej kultury. W tym miejscu warto wspomnieć o portalach społecznościowych, zrzeszających internautów w serwisach, pozwalających na wymianę doświadczeń, linków czy zdjęć. Internet pozwala na poznawanie nowych osób, naukę za pośrednictwem sieci jak również załatwianie wielu spraw droga wirtualną, na przykład zakładanie konta bankowego, płacenie rachunków czy wynajmowanie pokoju w hotelu.

Fotoblogi

Sieć umożliwia nam także pokazanie się i tego, co nas interesuje. Dla wielu osób to szansa na zaistnienie w branży, która jest ich pasją. Wirtualny świat wypromował już niemało gwiazd filmu, muzyki czy innych artystów, którzy odważyli się na pokazanie swoich dzieł w Internecie. Sieć daje wiele możliwości każdemu, kto ma talent i chce się nim podzielić. To wspaniała opcja dla osób, pasjonujących się fotografią oraz dziedzinami pokrewnymi. Nietrudno znaleźć dziś fotobloga, na którym artysta-amator umieszcza swoje dzieła. Inni internauci mogą komentować dane fotografie i oceniać je. Dla autora jest to informacja zwrotna na temat tego, co stworzył. Negatywne opinie i komentarze mogą niekorzystnie wpływać na wenę i dalsze tworzenie, ale każdy artysta powinien być przygotowany na taką krytykę. W wielu przypadkach nie wynika ona ze złej jakości fotografii, ale zazdrości czy innych, tego typu pobudek emocjonalnych.

Blogi modowe

Poza typowymi fotoblogami na uwagę zasługują również blogi modowe, tworzone przez szafiarki. To nowa, internetowa społeczność, zrzeszająca kobiety, które łączy pasja do mody. Te młode osoby zajmują się tworzeniem stylizacji oraz fotografowaniem ich i dodawaniem zdjęć na swoje blogi czy strony internetowe. Takie fotografie nierzadko noszą cechy artyzmu, mogą być ciekawie skadrowane, ukazujące całą sylwetkę lub tylko jeden element stylizacji. Blogi szafiarek stają się inspiracją dla wielu kobiet, poszukujących pomysłu na ciekawe kreacje każdego dnia. W Internecie prężnie rozwija się również fotografia reklamowa. Na stronach firmowych umieszczane są zdjęcia produktów, fotografie, prezentujące poszczególne usługi, ale także galerie poszczególnych pomieszczeń czy całych budynków. Ze zdjęciami w sieci mamy do czynienia również w sklepach internetowych czy na portalach aukcyjnych. Internet pozwolił na wykształcenie się nie tylko nowych społeczności, ale również innowacyjnych rodzajów fotografii i ciekawych sposobów na wypromowanie się.

Przed dodaniem swojego zdjęcia do sieci warto jednak mieć na uwadze możliwość otrzymania negatywnych komentarzy na jego temat. Nie bez znacznie jest również kwestia praw autorskich. Jeśli nie chcemy, aby ktoś skopiował nasze zdjęcie, powinniśmy je odpowiednio zabezpieczyć, na przykład umieszczając na nim znak wodny ze swoimi danymi czy pseudonimem artystycznym.