Dach - wizytówka domu

DachDach jest wizytówką domu i od jego wyglądu zależy estetyka budynku. Trzeba również zdać sobie sprawę, że dach nie jest tanią inwestycją. Jest to element domu, który robimy na "gotowo" i na całe lata, więc decyzje z jakiego materiału go wykonać należy dobrze przemyśleć. Bardzo skomplikowane konstrukcje mogą kosztować nawet o wiele więcej niż stan surowy całego domu.

Na rynku mamy szeroki wybór pokryć dachowych: dachówki, blacha, gont a nawet bardzo modną ostatnio strzechę. Najtrwalszym pokryciem jest dachówka ceramiczna, która wytrzymuje ponad 120 lat, a cementowa już tylko do 70 lat. W najniższym przedziale cenowym znajdziemy blacho dachówkę i gont, które wytrzymają ok. 35 lat. Koszty dachu mogą być bardzo różne, im prostsza forma, tym mniej będzie kosztował. Skomplikowane, łamane dachy z naczółkami i lukarniami wymagają dużo większych nakładów finansowych.

Zanim położymy pokrycie właściwe, musimy wybrać pokrycie wstępne czyli folię. Duży wpływ na wybór folii ma koncepcja wykorzystania poddasza. Jeżeli planujemy wykorzystać go jako pomieszczenie mieszkalne, dach trzeba dobrze zaizolować, i w tym przypadku folia musi być dobrej jakości. O wyborze pokrycia decyduje również kąt nachylenia dachu, np. blacho dachówkę możemy układać na dachach o nachyleniu od 8 do 10 stopni, a dachówki od 22 do 28 stopni.

Ocieplenie poddasza

Pamiętajmy, że im bardziej płaski dach, tym warstwa wstępnego krycia musi być szczelniejsza, ponieważ na takim dachu będzie np. zalegał śnieg zimą.. na ogólny koszt dachu ma wpływ nie tylko rodzaj pokrycia, ale również wszelkie inne dodatkowe akcesoria np.: kosze dachowe, uszczelki, wsporniki, elementy wentylacji. Cena akcesoriów w stosunku do ceny dachówki może wynieść nawet 20 do 50 procent.

Każdy dach potrzebuje indywidualnego kosztorysu. Szukając pokrycia najlepiej zabrać ze sobą projekt domu, elewacji i rzut dachu, aby sprzedający mógł nam doradzić jaki materiał się najlepiej sprawdzi i ewentualnie wykona wycenę. Jeśli już kupiliśmy potrzebne materiały, warto porównać oferty kilku firm wykonujących usługi dekarskie. Najlepiej obejrzeć ich dotychczas wykonane prace, porozmawiać z inwestorami i dowiedzieć się o rzetelności firmy. Warto kupować materiały w firmach specjalistycznych, takich, które sprzedają tylko pokrycia. Gwarantuje to dobrą obsługę i znajomość tematu. Takie przedsiębiorstwa często współpracują ze sprawdzonymi wykonawcami.